11 ay önce
11 ay önce

Adet Sancısının Sebepleri

Kadınların en büyük sorunlarından biri olan ve sadece kadınlara özel olan adet sancısı, belirli bir sebepten ötürü ortaya çıkmaktadır. Adet sancısı ciddi seviyede kendini hissettirdiği zamanlar kanamanın çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle rahim kasılmaları çok daha yüksek seviyede olmakta ve adet sancıları çok daha etkili görülebilmektedir.


Rahim kasılmaları, kanama sırasında kanama miktarının en alt seviyede tutulması için gerçekleşmektedir. Bu esnada prostaglandin maddesi salgılanmakta, miktarı dengeli bir şekilde ayarlanamamaktadır. İşte prostaglandin maddesinin az veya fazla salgılanması, adet sancılarını oluşturmaktadır. En bilindik nedeni olarak prostaglandin maddesinin fazla veya eksik salgılanması sonucu olduğunu göstermektedir.


Adet Sancısı Sebepleri


Adet sancısının nedenleri çok fazla çeşitli değildir. Sadece rahim gerilmeleri şiddetli ve hafif şiddetli adet sancılarına neden olur. Bu anlamda ciddi ağrılar ile karşılaşabilirsiniz. Tabii bu ağrıları geçirebilmenin birbirinden farklı yolu vardır. Öncelikli olarak adet sancısının sebepleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve daha sonra tedaviye geçmeliyiz. Böylece çok daha etkili bir şekilde tedavi uygulanabilecektir. Peki adet sancısının tedavisi nasıl yapılır?


Adet Sancısına Ne İyi Gelir


Adet sancısını komple geçirmese de biraz etkisini azaltacak doğal şifalar bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak soğan suyunu, ve şeker kamışı pekmezini verebiliriz. Biz bu konuda şeker kamışı pekmezinden söz edeceğiz.


Şeker kamışı pekmezi:


Şeker kamışı pekmezi, kanın pıhtılaşmasını azaltır ve rahim kasılmalarını en aza indirger. Bu sayede kanamayı en az seviyeye çekmek için kasılan rahim duvarları, daha az kasılır ve adet sancısı çok daha az görülür. İçerisinde bol miktarda selenyum ve B6 vitamini bulunmaktadır. Bununla birlikte demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve manganez oranı bakımından son derece zengindir.

Paylaşın

Kategoriler
Copyright 2020 - Bakteriyel.com