11 ay önce
11 ay önce

Bakteriyel Enfeksiyon Bilinmesi Gerekenler

Mümkün olan her mekanda yaşayan bakteriler mikroskobik, tek hücreli organizmalar olarak yaşadığımız dünyada var olmaktadır. Bakteriler yaşadığımız dünyada her türlü iklim ve bölge üzerinde yaşarlar. Kimisi havada yer alırken kimisi de su veya toprakta bulunur.

Bakteriler insanların, hayvanların ve bitkilerin içerisinde ve üstünde yaşama özelliğine sahiptir . “Bakteri” sözcüğü olumsuz bir anlam içerir ama gerçekte olan şey bakterilerin organizmalar adına birden fazla hayati görevi vardır. Örnek, bitkilerin toprak üzerinde büyümeleri için bakteriye ihtiyaçları vardır. Zararlı bakterilerin vücudumuza zarar vererek iltihaba, enfeksiyona sebep olmasına bakteriyel enfeksiyon denilmektedir.

Bakteriyel Enfeksiyon Ne Anlama Gelir?

Bakteriyel enfeksiyonlar insan vücudunda zararı olan belli bakterilerden meydana gelir. Etrafımızda birden fazla bakteri mevcuttur. Bun bakterilerin hepsi zararlı özelliklere sahip değildir. İnsan vücudunda sayısı milyonları bulan bakteri yer alır. Bunların birçoğu gerçekte zararı olmayan mikroskobik organizmalar olmaktadır. Hatta bu bakterilerden bazıları vücudun sağlık işlevi adına oldukça önemlidir. Solunum sistemi kanalıyla vücudumuza giren bir sürü bakteri türü vardır. Bu bakterilerin arasında zararlı bakteriler de vardır.

Bakteriyel enfeksiyonlar strepkokokal boğaz ağrısına, idrar yollarında oluşan enfeksiyona ve huzursuz bağırsak sendromuna kadar giden birçok enfeksiyon hastalığına neden olur. Bununla beraber bu bakteriler patojen olarak da anılır. Bu bakteriler kolonileşmeye başladığı zamanlarda, sağlıklı vücut bakteriyel enfeksiyon belirtilerini ortaya çıkarmaya başlar.

Paylaşın

Kategoriler
Copyright 2020 - Bakteriyel.com