11 ay önce
11 ay önce

Bakteriyel Enfeksiyonların Bulaşıcı Özelliği Var mıdır?

Tabii ki de vardır! Şayet bu konuda önlemler alınmazsa bir insandan diğer insana bu bakteri bulaşır.
Bakteriyel enfeksiyonların gösterdiği belirtiler arasında baş ağrıları, öksürme, burunda meydana gelen alıntı, balgamda artış, nezle, ishal, karında ağrı, halsizlik durumu, ateş yükselmesi, üşüme, eklem ağrıları, nefes darlığı ve solunumda güçlük gibi daha birçok belirti yer alıyor.

Bakteriyel Enfeksiyon Neden Olur?
Bakteriler her zaman insanları etkiler fakat özellikle de zayıf bağışıklığı olan, yeni doğmuş olanları ve ileri yaştaki insanları daha fazla etkilemektedir. Dengesiz ve kötü beslenme veya vitamin eksikliği bu enfeksiyonlara neden olabilir. Bakteriler hijyen açısından temiz olmayan yüzeylere ve objelere dokunmadan kaynaklı olarak kolay bir şekilde yayılır.
Belde soğukluk gibi cinsel yolla buluşma özelliği olan hastalıklar cinsel faaliyetler esnasında vücut sıvılarının temas ermesiyle bulaşan bakteriyel enfeksiyonlar da mevcuttur. Bakteriyel vajinozis kadınlar için utanç veren balık kokulu akıntıların olmasına neden olan bir başka enfeksiyondur. İshal, dizanteri, gıda zehirlenmeleri gibi gıdalar sebebiyle olan hastalıklar klostridium botalinum, brusella melitensis, tifo mikrobu benzer hastalıklar da bakterilerin meydana getirdiği hastalıklar arasında yer alıyor. Bu enfeksiyon türleri aynı gıda ürününü yiyen birçok kişiyi etkileyebilecek boyuta varmaktadır ve bulaşıcıdır

Paylaşın

Kategoriler
Copyright 2020 - Bakteriyel.com