11 ay önce
11 ay önce

Dikey Tarım Nedir? Dikey Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Tarım arazilerinin giderek azalması ve betonlaşmanın giderek artması nedeniyle günümüzde her şey umudumuzu kaybetmemize mi neden oluyor. Aslında hayır. Betonların arasında boğulmuş olan insanlık, doğaya ve yeşile özlem duyuyor. Doğal beslenmenin önemini anladıkça insanlar kendisine yeni alanlar yaratmaya başlıyor. Bu durumun son örneği ise Dikey Tarım. Peki, Dikey Tarım Nedir? Dikey Tarım Uygulamaları Nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Dikey Tarım Nedir?

Kısa süredir sıklıkla duyulan, dünya da oldukça yaygın olan fakat Türkiye de yeni gündeme gelmiş olan dikey tarım henüz gelişme aşamasında bir girişimdir. Nasıl yani bu birinin mi girişimi dediğinizi duyar gibiyim. Aslında tam olarak öyle değil. Bu girişim tamamen size ait. Sizin girişiminiz. Yakıt masrafı, gübreleme masrafı ya da çapalama gibi tarımın herhangi gereklilikleri olmadan evinizin içerisinde ya da apartmanınızda ürün yetiştirmeyi sizde ister misiniz? Topraksız olarak yalnızca beton duvarlarınızı kullanarak bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki dikey tarım sayesinde.

Türkiye genelinde dikey tarım uygulamaları genellikle Bursa, Karacabey ve Konya gibi şehirlerde yaygınlık göstermiştir. Henüz daha gelişim aşamasında olan dikey tarım uygulaması bu alana özel aparatların yoğunluk göstermesiyle giderek yaygınlaşacağı düşünülmektedir.

Dikey Tarım Aparatları

Tower Farm olarak da bilinen evde bitki yetiştirmek için gereken toprağı muhafaza edecek olan dikey tarım aparatları bulunmaktadır. Bu aparatlar, duvara paralel olarak monte edilebileceği gibi duvara dik şekilde de monte edilebilir.
Dikey tarım da, normal çiçek yetiştiriciliğinde kullanılan pek çok aparat kullanılabilmektedir. Dikey tarım aparatları arasında saksılar, bitki merdivenleri, raflar bulunmaktadır. Eğer daha kolay aparatlar var mı diye merak ediyorsanız dikey tarım için pet şişe, konserve kutuları ve hasır çuvallar da kullanılabilmektedir. Bu aparatlar hem pratik hem de yaratıcı sonuçlar için oldukça iyi bir tercih olabilir.

Dikey Tarımın Faydaları Nelerdir?

Türkiye de henüz yaygınlaşmamış olan dikey tarım her geçen gün artış göstermeye devam edecektir. Mesela bundan bir 10 yıl sonra dikey tarıma dört elle sarılacağız gibi gözüküyor. Peki neden? Son zamanda gündemde olan Dikey Tarımın Faydaları Nelerdir?
Her geçen gün organik tarımın azalmasından ötürü gıda ihtiyacı dikey tarımla giderilebilecektir.
İşçilik, toprak sürme ve bakım gibi eziyetli işler olmadığı için masrafınız olmayacaktır.
Kendi ürününüzü kendiniz yetiştirebileceksiniz.
Aşırı su tüketimi azalmış olacaktır.
Yeni bir iş olanağı ortaya çıkabilir.
Paylaşın

Kategoriler
Copyright 2020 - Bakteriyel.com